Stefan Wrosz SVD Listy misyjne t. 2

Produkt nowy

Stefan Wrosz SVD

Listy misyjne tom 2

ISBN 978-83-7192-521-4

Górna Grupa 2016 r.

Stron: 370

Oprawa: miękka

Format: 164x240

Więcej szczegółów

25,00zł brutto

Lista życzeń

Więcej informacji

Dla Polskiej Prowincji Księży Werbistów data 18 sierpnia 1965 roku oznacza początek „ery misyjnej” – tego dnia dwudziestu misjonarzy udało się do Indonezji. Nie dziwi tu bynajmniej zapał misyjny młodych werbistów; zaskakuje natomiast fakt, że ówczesna władza państwowa wydała im paszporty… W „grupie dwudziestu” był 27-letni o. Stefan Wrosz SVD pochodzący z Kaszub.

Oddawana do rąk Czytelników książka zawiera kolekcję listów, które przez pół wieku o. Wrosz pisał z Indonezji do rodziny i przyjaciół w Polsce. Ta bardzo osobista forma utrzymywania relacji z najbliższymi staje się dla nas źródłem wiedzy o misyjnej przygodzie życia o. Wrosza. Listy misyjne reprezentują niezwykle bogatą dokumentację początków misji chrześcijańskiej w Indonezji „opowiadanych” piórem misjonarza frontowego. Opis pierwszych kroków na wyspie Flores, doznań egzotycznych emocji, perypetii związanych z nauką miejscowego języka i lokalnych obyczajów przeplata refleksja misjologiczna Ojca Stefana: „Ileż nowego wnosi misjonarz do ich szarego życia: zachęca do dobrego, poradzi, pogodzi zwaśnionych, nie pozwoli by jakieś dziewczę musiało wyjść za jakiegoś starego pryka tylko dlatego, że chce dać więcej kerbałów [bawołów – przyp. red.] i koni za nią niż młodzieniec, którego sobie upodobała”[1]. Albo: „W niedzielę przyjmę tu do Pierwszej Komunii Św. około 25 dzieci. Już przeegzaminowałem je. Mają gorące serca. Tęsknią za chwilą spotkania się z Panem Jezusem. Z okna plebanijki widzę, jak ćwiczą przyklękanie, składanie rąk, otwieranie ust...”[2].

            Listy ułożone są chronologicznie. Jedyny podział, przyjęty dla uzyskania pewnej przejrzystości podczas lektury, oparto na urlopowych wyjazdach o. Wrosza do Ojczyzny i Europy. Wyjazdy te, służące odpoczynkowi, były za każdym razem pewnego rodzaju przełomem w życiu misjonarza.

Nieliczne przypisy pochodzące od redakcji opatrzono adnotacją (przyp. red.).

 

Adam Michałek SVD

[1] Zob. List ze stacji misyjnej w Mukan, 16.03.1966 r., s. …

[2] Zob. list ze stacji misyjnej w Landonanga, 3.06.1966 r., s. …

Opinie

Nie ma jeszcze opinii użytkowników.

Napisz opinię

Stefan Wrosz SVD Listy misyjne t. 2

Stefan Wrosz SVD Listy misyjne t. 2

Stefan Wrosz SVD

Listy misyjne tom 2

ISBN 978-83-7192-521-4

Górna Grupa 2016 r.

Stron: 370

Oprawa: miękka

Format: 164x240