Obniżka! MODLIMY SIĘ SŁOWAMI PSALMÓW Zobacz większe

MODLIMY SIĘ SŁOWAMI PSALMÓW

Produkt nowy

Autor: Carlo Maria Kardynał Martini SJ

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

ISBN: 83-7192-206-X

Format: 116x168 mm

Stron: 206

Oprawa: miękka

Więcej szczegółów

7,50zł brutto

-50%

15,00zł brutto

Lista życzeń

Więcej informacji

Kolejny tomik z popularnej serii „Modlimy się...” Tym razem abp Carlo Maria Martini z Mediolanu uczy modlić się słowami psalmów, które nazywa modlitwami serca ułożonymi przez samego Boga, który zna serce człowieka.
Wprowadzenie 

Psalmy rodzą się z codziennego doświadczenia narodu, który z wielka prostota i pasja opisuje przyjaźń Boga z ludźmi. 

Psalmy to modlitwy, wznoszone do Boga i śpiewane przez lud Boży. Fakt, że są to modlitwy śpiewane, oznacza, że wierny nie tylko je wypowiada, lecz także wkłada w nie cała uczuciowość. Fantazje i wyobraźnię. Aby zrozumieć ich przesłanie, trzeba je śpiewać, przynajmniej w duchu. Ten, kto słyszał kiedyś, jak śpiewa się psalmy w synagogach w Palestynie, mógł sobie zdać sprawę z przemożnej siły tych tekstów. Każde słowo, każdy obraz, każdy symbol, które się w nich pojawiają, powinno się rozważać z wielką uwagą, gdyż dopiero wtedy ukazują one całe swoje bogactwo. Nie wystarczy powiedzieć: psalm mówi to i to, ale trzeba dodać, że mówi mi to w taki, a nie inny sposób, nastraja mnie tak i tak. Psalm jest zatem modlitwą, która powinna być pojmowana w całej poetyckiej sile, z której się zrodziła. 

Psalmy mówią o nieprzyjaciołach i przyjaciołach, życiu i śmierci, zdrowiu i chorobie, cierpieniu i radości i w większości przypadków nie ma w nich miejsca na niuanse. Słowa psalmów są jak kamienie. To poezja na kształt rzeźby w kamieniu. Śpiewamy psalmy, ponieważ Bóg przez nie przemawia do nas i zachęca do rozmowy. Uczy nas, jak mówić do Boga, jak Bóg mówi do Boga. W tradycji chrześcijańskiej w psalmach sum Jezus Chrystus mówi do Boga, Jezus Chrystus wkłada w usta swego Kościoła słowa prawdy. Wkłada w usta człowieka cierpiącego w każdej epoce słowa prawdy, które sam Bóg przekazuje i rozwija w historii zbawienia. 

Psalmy są modlitwami serca, ułożonymi przez Boga, który zna serce człowieka. Tym właśnie jest Psałterz, czyli 150 psalmów, tworzących małą książeczkę. 

Psalmy zajmują się po trochu wszystkim. Są wśród nich lamentacje, hymny zwycięstwa, hymny na część króla, hymny głoszące chwałę Boga i hymny wyrażające doczesną radość. 

W psalmach są ukazane wszelkie aspekty kulturalnego, religijnego i społecznego życia Izraela. Co psalmy mogą przekazać współczesnemu człowiekowi? Jestem przekonany, że kryją w sobie przynajmniej trzy tajemnice:

- pomagają w odczytywaniu działania Boga w świecie jako wyrazu bliskości Pana wobec Jego stworzeń i przyjaźni z nimi; 
- pozwalają czytać w głębi ludzkiego serca, sprowadzając wszelką radość i wszelkie trudności do ufności i nadziei, właściwych człowiekowi wierzącemu w Boga; 
- pozwalają pojąć historię danego narodu i ukazują, jak urzeczywistnia się w niej zamysł Boga, który wszystkich ludzi powołuje do szczęścia i zbawienia.

Opinie

Nie ma jeszcze opinii użytkowników.

Napisz opinię

MODLIMY SIĘ SŁOWAMI PSALMÓW

MODLIMY SIĘ SŁOWAMI PSALMÓW

Autor: Carlo Maria Kardynał Martini SJ

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

ISBN: 83-7192-206-X

Format: 116x168 mm

Stron: 206

Oprawa: miękka

Produkty powiązane