Obniżka! WINNICA I TŁOCZNIA Zobacz większe

WINNICA I TŁOCZNIA

Produkt nowy

Autor: Franziska Carolina Rehbein SSpS

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

Format: 145x210 mm

Stron: 90

Oprawa: miękka

ISBN: 83-7192-222

Więcej szczegółów

3,00zł brutto

-50%

6,00zł brutto

Lista życzeń

Więcej informacji

Dzieło założenia trzech misyjnych zgromadzeń zakonnych jest dziełem trudnym i wymagającym poświęcenia. Autorka, odwołując się do ewangelicznego symbolu winnicy i tłoczni, przedstawia wysiłek i ofiarę św. Arnolda Janssena, a także prezentuje jego duchowe dziedzictwo wypełniane przez zgromadzenia, które on powołał do życia. Przedmowa 

Wezwanie, które stoi przed zgromadzeniami Arnoldowymi, to ponowne ich „założenie”, co możemy nazywać „twórczą wiernością”. Żyjemy w nowym tysiącleciu z jego przemianami i niezwykłymi wyzwaniami. Świat oczekuje od nas – misjonarzy i zakonników – określenia własnej tożsamości, a więc przeanalizowania naszego świadectwa i naszej obecności. Zmusza też do ponownego odkrycia „pierwotnego doświadczenia” naszych założycieli oraz inspiracji, którymi się kierowali. Na tym właśnie polega ponowne „założenie” zgromadzenia, a to z kolei wymaga pełnego zaangażowania się w realizację tego dzieła oraz zobowiązuje do odczytania „znaków naszych czasów”. 

Centrum Duchowości Arnolda Janssena (AJSC) spotykało się w czasie swojej dziesięcioletniej działalności – z coraz większym zainteresowaniem ze strony współbraci i współsióstr. Dlatego czyniło wysiłki, by odkryć nasze korzenie i przemyśleć wspólne dziedzictwo w kontekście wyzwań dzisiejszych czasów. 

Ze względu na ważność tego zagadnienia centrum pragnie podzielić się swoimi refleksjami i materiałami w ramach serii wydawniczej: Źródła steylowskie. Do takiej nazwy zainspirowała nas płynąca przez Steyl rzeka Moza. Jej wartki nurt mógł pobudzić fantazję założyciela i założycielek, by misyjnemu prądowi – wylewającemu się z Trójcy Świętej – pozwolić płynąć w całej jego szerokości i głębi. Mamy nadzieję, że seria ta przyczyni się do odnowienia i ożywienia naszego wspólnego zadania duchowego, a więc służby misyjnej we wszystkich trzech zgromadzeniach. 

Pierwsza publikacja z tej serii poświęcona jest refleksjom nad naszym dziedzictwem duchowym. Została zainspirowana wystrojem dolnego kościoła świętego Michała, zwłaszcza tabernakulum w kształcie „tłoczni”. Siostra Franziska Carolina Rehbein SSpS, członkini międzynarodowej wspólnoty AJSC, jest znawcą kulturowego tła i religijnej tradycji krajów europejskich, w których uprawia się winnice. Posługuje się znanym powszechnie symbolem tłoczni, który zresztą spotykamy również w Biblii, jako kluczem „otwierającym” bramy duchowych dróg założyciela i założycielek, a także kluczem do zrozumienia tych dróg przez współczesnych misjonarzy. Jak wiemy, św. Jan posługuje się obrazem krzewu winnego, aby wyrazić całkowitą ofiarę Jezusa. Obraz ten zwraca uwagę na znaczenie naśladowania Jezusa, które ostatecznie jest niczym innym, jak tylko głęboka przyjaźnią ze Zbawicielem i gotowością przyswojenia sobie Jego misji, zarówno przez konkretną osobę, jak i wspólnotę: „Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity” (J 15,5). 

O. Antonius Bon Pates SVD 
S. Carol Welp SSpS

 

Opinie

Nie ma jeszcze opinii użytkowników.

Napisz opinię

WINNICA I TŁOCZNIA

WINNICA I TŁOCZNIA

Autor: Franziska Carolina Rehbein SSpS

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

Format: 145x210 mm

Stron: 90

Oprawa: miękka

ISBN: 83-7192-222

Produkty powiązane