Obniżka! CHRYSTUS A NEW AGE Zobacz większe

CHRYSTUS A NEW AGE

Produkt nowy

Autor: Alessandro Olivieri Pennesi

Seria wydawnicza: Dialog międzyreligijny

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

ISBN: 83-7192-200-0

Format: 130x200 mm

Stron: 104

Oprawa: miękka

Więcej szczegółów

5,00zł brutto

-50%

10,00zł brutto

Lista życzeń

Więcej informacji

Krytyczne studium Alessandra Olivieri Pennesiego pozwala zapoznać się z założeniami, kluczowymi pojęciami i specyficzną terminologią chrystologii New Age, a ponadto ukazuje wyzwania, jakie chrystologia Nowej Ery stawia chrystologii chrześcijańskiej.SŁOWO WSTĘPNE 

Słowem dzisiaj najbardziej instrumentalizowanym – i nadużywanym – jest, być może, „szczęście”. Najrozmaitsi znawcy obiecują szczęście każdemu, kto znajdzie się w sferze ich wpływów. I łatwo uzyskują posłuch wśród ludzi, niekiedy powodowanych ciekawością, ale częściej dlatego, że sytuacja powszechnej niepewności skłania nas do połknięcia każdej przynęty, aby poczuć się „szczęśliwymi”. 

New Age zapowiada bliskie już, radykalne, pozytywne zmiany w naszym społeczeństwie. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zwykła zmiana ery zodiakalnej może sprawić, że wszyscy poczujemy się na ziemi lepiej niż w raju. Takiego typu „zbawienie,, oferuje nam ruch Nowej Ery – New Age – który chce być prawdziwym, autentycznym nurtem „kulturalnym”. Nieuchronnie jednak dochodzi do konfrontacji z postacią jedynego Zbawcy, uznawanego przez dwa tysiąclecia chrześcijaństwa. Jezus Chrystus zostaje więc przemyślnie odmitologizowany, a chrześcijaństwo obarcza się faktyczną odpowiedzialnością za wielkie tragedie ludzkie, które wydarzyły się właśnie w erze Ryb. Posługiwanie się wyszukaną terminologią – nieważne, że często niejednoznaczną – bynajmniej nie odgrywa drugorzędnej roli w strategii obranej przez New Age w toczonej walce. 

Potrzebne jest zatem jasne rozeznanie w sytuacji, a krytyczne studium Alessandra Olivieri Pennesiego można uznać za błysk światła w ciemnościach. 

Dociekania autora możemy podzielić na trzy etapy: 
– W pierwszym zarysowuje obraz „chrystologii” New Age, wskazuje źródła, do których sięga ten nurt, poczynając od teozofii Heleny Pietrownej Bławatskiej i antropologii Rudolfa Steinera. Wyjaśnia kluczowe pojęcia, specyficzną terminologię oraz założenia teoretyczne chrystologii neognostyckiej, zwracając uwagę na element wspólny wszystkim „ewangeliom” New Age, a mianowicie odwoływanie się do doświadczenia nazwanego „channelingiem” jako uprzywilejowanej drogi „objawień” alternatywnych. 
– W drugim etapie autor, czerpiąc z przemyśleń niektórych teologów, głównie włoskich, pragnie wypracować odpowiedź chrześcijaństwa na „chrystologię” New Agę, uwzględniając panoramę nowej religijności, charakterystycznej dla schyłku drugiego tysiąclecia. 
– Trzeci etap ujawnia wyzwania stawiane przez New Agę chrystologii katolickiej, która na płaszczyźnie refleksji powinna się dystansować zarówno w stosunku do wszelkich form synkretyzmu, jak i do kategorycznego potępiania, aby na nowo potwierdzić własne zasady i niezbywalne cechy Chrystusa biblijnego oraz eklezjalnego. 

W społeczeństwie, dziś często określanym jako „postmodernistyczne” i „postchrześcijańskie” i odznaczającym się pluralizmem religijnym oraz ideologicznym, potrzebne są punkty odniesienia i wzory, a także przemyślane ramy interpretacyjne. 

W takim kontekście studium teologiczne Autora spełnia swoje zadanie, jasno określając istotę wiary chrześcijańskiej i jej charakter trynitarny, a także biorąc pod uwagę jej historyczne początki. 

Lorenzo Minuti 
Przewodniczący GRIS (Grupy Badań i Informacji o Sektach)

 

Opinie

Nie ma jeszcze opinii użytkowników.

Napisz opinię

CHRYSTUS A NEW AGE

CHRYSTUS A NEW AGE

Autor: Alessandro Olivieri Pennesi

Seria wydawnicza: Dialog międzyreligijny

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

ISBN: 83-7192-200-0

Format: 130x200 mm

Stron: 104

Oprawa: miękka

Produkty powiązane