Obniżka! NOWY LEKSYKON TEOLOGICZNY Zobacz większe

NOWY LEKSYKON TEOLOGICZNY

Produkt nowy

Autor: Herbert Vorgrimler

Seria wydawnicza: Leksykony

Wydanie: I

Rok wydania: 2005

ISBN: 83-7192-241-8

Format: 166x236 mm

Stron: X+461

Oprawa: twarda

Więcej szczegółów

40,00zł brutto

-50%

80,00zł brutto

Lista życzeń

Więcej informacji

„Nowy leksykon teologiczny” omawia najważniejsze pojęcia z zakresu wiary i teologii i jako taki stanowi niezastąpione źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych sprawami religii oraz niezbędne kompendium wiedzy dla studiujących teologię.

Dzieło jest zaktualizowaną wersją „Małego słownika teologicznego” („Kleines theologisches Wörterbuch”), który cieszył się niebywałą popularnością (pierwsze wydanie w 1961; do 1988 ukazało się szesnaście wydań; doczekał się przekładu na osiem języków, w tym język polski). Leksykon jest dziełem Herberta Vorgrimlera, profesora dogmatyki i historii dogmatów, członka grupy roboczej „Fragen des Judentums” przy Konferencji Episkopatu Niemiec, „pioniera całego pokolenia teologów, którzy swoją pracę traktowali jako służbę Soborowi Watykańskiemu II i pozostali mu wierni” (kard. Franz König).

Książka jest całkowicie nowym opracowaniem „Małego słownika teologicznego”, uwzględniającym rozwój wiedzy teologicznej, jaki dokonał się od zakończenia Soboru Watykańskiego II, i odznaczającym się wielką wrażliwością na sprawy ekumeniczne, a także na dziedziny możliwego dialogu między teologią i humanistyką.

„Nowy leksykon teologiczny” jest rzadkim fenomenem wśród opracowań encyklopedycznych. „Autorem wszystkich haseł, nader licznych i specyficznych przecież działów teologii, jest mianowicie jedna i ta sama osoba. Do sprostania takiemu przedsięwzięciu Vorgrimler jest znakomicie przysposobiony i nawet predysponowany. Nieprzebrana ilość tytułów napisanych przez niego książek, współautorstwo w równie niezliczonych, często sztandarowych dziełach ogarniających całość teologicznych tematów, predestynowały go do podjęcia owego trudu, z czego wywiązał się znakomicie” (ks. prof. Alfons J. Skowronek).


WSTĘP AUTORA

Oprócz wydawania wielkich encyklopedii teologicznych zapewne ma sens i jest rzeczą pożyteczną opublikowanie małego i dostępnego leksykonu. Publikacja ta nie chce i nie może, choć starano się w niej pomieścić wiele informacji, stanowić w żadnym wypadku konkurencji dla wielkich dzieł. A ponieważ nawet one nie są dziełami wyczerpującymi, jest zrozumiałe, że prezentowany Czytelnikom leksykon może zawierać tylko ograniczony wybór pojęć. Chce on jednak w ramach tego, co możliwe, wyjaśnić ich znaczenie, pochodzenie i tło problemowe i w ten sposób sprostać uzasadnionemu pragnieniu uzyskania pierwszych informacji i poszerzonej wiedzy w sprawach wiary. Leksykon ten został napisany przez przedstawiciela teologii systematycznej, który tu, na ile to było dla niego możliwe, starał się wyjaśnić pojęcia nie tylko ze swojej dziedziny, lecz także z wielu szczegółowych nauk teologicznych; przy czym tam, gdzie w teologii i Kościele istnieje różnorodność opinii, nie chciałem własnych poglądów całkowicie skryć za neutralno-obiektywnym przedstawieniem zagadnień.

Mam nadzieję, że na kartach tego leksykonu wyraźnie ujawni się też duch ekumeniczny, jaki go przenika, i to mimo całej jego katolickości. Oczywiście leksykon ten nie może zastąpić leksykonu specjalistycznego. Nie było też możliwe dodanie w jego ramach literatury uzupełniającej. Niech mi będzie wolno krótko przypomnieć historię tego leksykonu.

W 1961 Karl Rahner i ja opublikowaliśmy Kleines theologisches Wörterbuch”, który w 1976 na nowo opracowaliśmy i który do 1988 miał szesnaście wydań i został przełożony na kilka języków. W latach ścisłej współpracy niektóre elementy tego wspólnego przedsięwzięcia zostały włączone do czterotomowego dzieła Sacamentum Mundi albo, odwrotnie, z niego do wydania z 1976. Niektóre rzeczy, które wówczas wydawały się nam ważne, nie utraciły, moim zdaniem, na swej ważności do dziś.

Dlatego niejedno włączyłem do tego leksykonu i dałem temu wyraz. Gdyby ktoś odnosił wrażenie, że chodzi o zachowanie dziedzictwa myśli Rahnera, to takie odczucie mogę tylko potwierdzić, ponieważ jestem przekonany o aktualności jego dziedzictwa. Na własną jednak odpowiedzialność powiększyłem liczbę haseł z 644 do 891 i nie w każdym temacie szedłem dokładnie śladami Rahnera.

Serdecznie dziękuję mojemu drogiemu i wielce szanownemu przyjacielowi kardynałowi Franzowi Königowi, emerytowanemu arcybiskupowi Wiednia, za przyjęcie mojej dedykacji jako znaku czterdziestoletniej więzi. Dla nas Sobór Watykański II nie jest przestarzałą ani zacofaną sprawą.

Münster, wiosna 2000
Herbert Vorgrimler

Opinie

Nie ma jeszcze opinii użytkowników.

Napisz opinię

NOWY LEKSYKON TEOLOGICZNY

NOWY LEKSYKON TEOLOGICZNY

Autor: Herbert Vorgrimler

Seria wydawnicza: Leksykony

Wydanie: I

Rok wydania: 2005

ISBN: 83-7192-241-8

Format: 166x236 mm

Stron: X+461

Oprawa: twarda

Produkty powiązane