Obniżka! ŻYCIE MONASTYCZNE I ZAKONNE Zobacz większe

ŻYCIE MONASTYCZNE I ZAKONNE

Produkt nowy

Autor: Johanna Lanczkowski

Seria wydawnicza: Mały słownik

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

ISBN: 83-7192-208-6

Format: 130x200 mm

Stron: 236

Oprawa: miękka

Więcej szczegółów

10,50zł brutto

-50%

21,00zł brutto

Lista życzeń

Więcej informacji

Kolejny tomik z serii małych słowników poświęcony jest monastycyzmowi chrześcijańskiemu, który od późnej starożytności, poprzez okres rozkwitu średniowiecza, aż do czasów współczesnych wywierał i nadal wywiera ogromny wpływ na dzieje Kościoła.


Uwagi wstępne

Każdy, kto by chciał przedstawić względnie wyczerpujący przegląd źródeł dotyczących monastycyzmu chrześcijańskiego oraz literatury, zajmującej się życiem monastycznym i pokrewnymi tematami, zapewne przypomni sobie słowa Koheleta: Ponadto, mój synu, przyjmij przestrogę: Pisanie wielu ksiąg nie ma końca... (12,12).

Źródła i literatura na temat monastycyzmu są prawie nieprzebrane. Byłoby zatem zuchwałością usiłować w stosunkowo szczupłych ramach małego słownika przedstawić wszystko w sposób wyczerpujący. Dotyczy to zarówno haseł, jak i wprowadzenia do tematu oraz literatury. Podobnie jak nauczyciel w szkole podstawowej nie prowadzi zajęć na poziomie uniwersyteckim ani nie może i nie powinien przekazywać wiedzy akademickiej, lecz właśnie tylko prima discentia elementa, podstawy nauki, tak też celem tego słownika jest jedynie wprowadzić, zaciekawić i, być może, pomóc w dalszych poszukiwaniach.

W tym właśnie aspekcie dokonano wyboru haseł i danych zaczerpniętych z literatury. Oprócz „klasycznych” zakonów mniszych uwzględniono także zgromadzenia zakonne i stowarzyszenia życia apostolskiego, aby wykazać, że monastycyzm nie tylko jest wciąż żywy, lecz oddziałuje w sposób twórczy: owe zgromadzenia i wspólnoty nie powstałyby, gdyby nie było wzoru życia monastycznego.

Maksymalnie ograniczyłam liczbę przypisów we Wprowadzeniu, występujące w nim osoby, wydarzenia historyczne (sobory itp.), klasztory oraz inne pojęcia można znaleźć wśród haseł słownika.

Autor

Opinie

Nie ma jeszcze opinii użytkowników.

Napisz opinię

ŻYCIE MONASTYCZNE I ZAKONNE

ŻYCIE MONASTYCZNE I ZAKONNE

Autor: Johanna Lanczkowski

Seria wydawnicza: Mały słownik

Wydanie: I

Rok wydania: 2003

ISBN: 83-7192-208-6

Format: 130x200 mm

Stron: 236

Oprawa: miękka